Akciová spoločnosť
Sem vložte podnadpis
Akciová spoločnosť je obchodná spoločnosť, ktorej kapitál je rozdelený na rovnaké podiely, obchodovateľné akcie. Tie sa kupujú a predávajú na kapitálových trhoch. Nákupom akcie sa každý môže stať podielnikom akciovej spoločnosti čiže akcionárom, čím získava časť celkovej hodnoty spoločnosti, právo na dividendy a hlas na valnom zhromaždení spoločnosti. Za straty spoločnosti ručí len svojím podielom. Akciová spoločnosť patrí k najrozšírenejším formám podnikania, a to ako v Česku, tak aj v ostatných krajinách s liberálnym ( "kapitalistickým") hospodárstvom.
charakter spoločnosti
Akciová spoločnosť je právnická osoba, ktorej štatutárnym zástupcom je volené predstavenstvo (správna rada). Majetok je rozdelený na určitý počet akcií, pôvodne vydaných s určitou nominálnou či emisnej hodnotou; ako sa s akciami obchoduje, vzniká a mení sa aj ich trhová hodnota. Ako sa podľa dopytu a ponuky na burze mení cena týchto akcií, mení sa aj hodnota pre vlastníkov celého podniku, a to často aj rýchlo a značne. Spoločnosť za svoje záväzky zodpovedá celým svojím majetkom, musí pre prípad straty vytvárať rezervný fond, akcionár za záväzky spoločnosti neručí a ani nie je povinný uhradiť stratu spoločnosti. Každá akciová spoločnosť musí mať uvedenú vo svojej firme skratku, zvyčajne a. S. (Ako to majú dnes v Českej republike takmer všetky spoločnosti), prípadne akc. spol.
Založenie spoločnosti
Spoločnosť môže založiť jeden zakladateľ alebo viacerými zakladateľmi. Po vykonaní prvého valného zhromaždenia s voľbou orgánov spoločnosti, po splatení emisného ážia a vloženie nepeňažných vkladov všetkými akcionármi môže registrový súd povoliť zápis spoločnosti do obchodného registra. Tým akciová spoločnosť vznikne. Základné imanie spoločnosti musí tvoriť minimálne 2 000 000 Sk, pri spoločnosti s verejnou ponukou akcií potom 20 000 000 Sk. Nominálna (emisná) hodnota vydaných akcií nie je stanovená, väčšinou ale je 1 000 Sk. Vo svojich stanovách firma uvedie predmet podnikania, výšku základného imania, splácanie akcií atď.
Výhodou akciovej spoločnosti je možná anonymita majiteľov, pretože vlastníci akcií sa nezapisujú do obchodného registra. Ďalšou výhodou je veľký počiatočný kapitál, ktorý je možné získať predajom akcií.
orgány spoločnosti
Valné zhromaždenie - je zhromaždenie všetkých akcionárov, najvyšší orgán akciovej spoločnosti. Ustanovujúce valné zhromaždenie rozhodne o založení spoločnosti, ďalšie rozhodujú potom napríklad o zmenách stanov, volí orgány spoločnosti, schvaľujú rozdelenie zisku a účtovnú závierku. Každý z akcionárov tu má počet hlasov, podľa počtu vlastnených akcií.
Predstavenstvo - je štatutárny orgán, ktorý má za úlohu riadiť spoločnosť v čase medzi valnými zhromaždeniami, operatívne rozhodovať a viesť účtovníctvo. Zvyčajne je volí a odvoláva valné zhromaždenie. Predstavenstvo akciovej spoločnosti musí mať najmenej 3 členmi. Výnimkou je situácia, kedy má spoločnosť len jedného akcionára, potom môže mať predstavenstvo aj jedného alebo dvoch členov. Je volené na maximálne 5 rokov.
Dozorná rada - je orgán, ktorého úlohou je dohliadať na pôsobnosť predstavenstva, má povolené kontrolovať účtovníctvo aj všetky ďalšie doklady spoločnosti. Jej členmi vždy volí valné zhromaždenie. Ak má spoločnosť viac ako 50 zamestnancov, potom 1/3 volia zamestnanci a zvyšok je ponechaný na voľbu valnom zhromaždení. Dozorná rada musí mať najmenej 3 členov a počet členov musí byť vždy deliteľný tromi. Je volená na maximálne 5 rokov.
dejinný vývoj
Forma združovania majetkov za účelom podnikania, kde si podielnici rozdeľujú výnosy úmerne k výške svojich podielov a ručí za výsledky len týmito pomermi, vznikla už v antike. Rozvoj spoločností tohto typu nastal v stredovekých mestách, až sa postupne vyvinuli v akciovej spoločnosti. Od 18. storočia vzniká aj obchod s akciami.
Prvý akciovou spoločnosťou, ktorá vznikla na území Česka, bola K. K. privilegirten Zucker-Raffinerie in Königsaal bey Prag založená v roku 1792. Český názov znie C. k. Privilegovaná rafinérie cukru vo Zbraslavi pri Prahe. Ďalšie pokusy boli z rôznych odborov, napr. Schwimmanstalt in Prag auf der Moldau (Plavecký ústav v Prahe na Vltave) založený v roku 1812 alebo Pražská akciová spoločnosť paroplavební, založená v roku 1822. Všeobecne upravil právne postavenie akciových spoločností zákon o spolkoch (1852) , na ktorý nadviazalo v roku 1899 ministerské nariadenie nazvanej Akciový regulatív. V rokoch 1950-1990 upravoval akciovej spoločnosti veľmi kusej zákon č. 243/1949 Zb., Ktorý bol po zmene politického režimu nahradený zákonom č. 104/1990 Zb. Dnes je akciová spoločnosť upravená Obchodným zákonníkom a od 1. januára 2014 zákonom o obchodných korporáciách.
Označenie akciové spoločnosti v zahraničí
Bulharsko (Акционерно дружество, АД), Dánsko (aktieselskab, A / S), Fínsko (Osakeyhtiö, OY), Francúzsko (Société anonyme, SA), Chorvátsko (dioničko društvo, dd), Taliansko (Società per Azioni, SpA), Nemecko (Aktiengesellschaft, AG), Nórsko (Aksjeselskap, aS), Poľsko (Spółka Akcyjna, sA), Rumunsko (societate pe acţiuni, sa), Rusko (Акционерное общество, Akcioněrnoje Obščestvo, aO), Slovensko (akciová spoločnosť, as alebo tiež účastinná